Чому козаки носили сережки?

22 січня 2024

Запорізькі козаки — національні герої, які залишили важливий слід в історії та культурній традиції нашої країни. Жили козаки військовими громадами, переважно в степу. Крім захисту українських земель, вони займалися землеробством, скотарством, торгівлею і ремеслом. Козаки мали свої звичаї та традиції, мистецтво й культурні артефакти. Зокрема, у них була традиція носити чоловічі сережки.

Історичні аспекти носіння сережок козаками

Зараз сережки переважно сприймаються як жіночий аксесуар. Але більшість молодих людей дозволяє собі носити чоловічі сережки, не звертаючи увагу на думку оточуючих. Проте історія носіння чоловіками сережок сягає VII тисячоліття до нашої ери. Чоловіки Ассирії та Стародавнього Єгипту носили прикраси, щоби підкреслити свій високий соціальний статус.

Старі фотографії чоловіків в традиційних костюмах з сережками.

У європейських країнах історичне значення чоловічих сережок змінювалося, залежно від соціальних змін. У Стародавньому Римі прикраси у вухах носили виключно раби, і сережка символізувала належність пану. На початку середньовіччя чоловічі сережки стали популярною прикрасою, яка слугувала відзнакою, належністю до певного кола, соціального статусу їхнього власника. Наприклад, монархи носили чоловічі аксесуари з рубінами, смарагдами та іншими дорогоцінними каменями.

Від початку XIV століття Церква винесла заборону на носіння чоловічими сережками, розглядаючи їх як предмети, що здатні зруйнувати благочестивий вигляд чоловіка. Всупереч цій забороні, чоловічі сережки не зникли з моди, але їх почали носити переважно представники певних сфер діяльності. Примітним прикладом є пірати, які використовують їх як символ виживання після корабельної аварії або інших смертельних пригод на морі. Для звичайних моряків можливість носити прикраси відкривалася після успішного подолання мису Доброї Надії на знак їхньої мужності. Ці історії свідчать про те, що чоловічі сережки, попри церковну заборону, стали символом сміливості та відваги, який належав відважним людям, готовим до здійснення серйозних подвигів.

Щодо того, як сформувалася традиція носити чоловічі сережки серед козаків, історики та культурологи не дійшли єдиної думки. Найімовірніша теорія — козаки перейняли цю традицію в тюрків. Багато істориків схиляються до того, що козаки почали носити срібні вироби після взаємодії з турками Османської імперії.

Символічне значення сережок для козаків

Козаки не були б козаками, якби носили сережки просто як прикрасу. Сережки чоловічі стали своєрідними оповідачами, які відали оточуючим про родовід козака.

Наприклад, сережка в лівому вусі розповідала, що цей герой — останній син, надія своїх батьків. У той час як сережка в правому вусі говорила про те, що перед нами останній чоловік роду, який не тільки воює, а й зобов’язаний захищати та зберігати сімейні традиції.

Статуетка козака з сережкою у вусі.

Також були козаки, які носили сережки й у лівому, і в правому вухах. Це свідчило, що воїн — єдиний спадкоємець. У бою намагалися оберігати й додатково захищати козаків із прикрасами, адже вони остання надія і радість своєї родини, а сімейні цінності були дуже важливі для козаків.

Сережки козаків та їхнє функціональне значення

Козаки переважно обирали срібні сережки для чоловіків. Аксесуар ніс не лише символічну та естетичну цінність, а й суттєве практичне значення.

Козаки на привалі.

Нині вчені вже довели, що срібло утворює іони, які впливають на клітинні мембрани мікроорганізмів і блокують їхнє розмноження. Саме тому срібні чоловічі сережки ефективні в боротьбі з бактеріями, вірусами, інфекціями. Хоча сучасна наука підтверджує антимікробні властивості срібла, у давнину металу приписували й інші магічні властивості.

Згідно з істориками, козаки використовували срібний виріб, щоб очистити воду з невідомого для них джерела, і тільки потім її пили. Також срібні сережки були дуже важливими під час походів і битв. Козаки вірили, що якщо настояти воду сріблом, то вона допоможе очистити рану від потенційного ризику занести зараження, зокрема інфікування гепатитом C.

Чоловічі сережки в сучасній культурі

Чоловічі сережки.

У наш час, щоб носити чоловічі сережки, уже не потрібно долати мис Доброї Надії, переживати корабельні аварії або захищати рідні землі. Сережки чоловічі стали ще одним способом самовираження, стильним і модним аксесуаром. Тепер популярні не тільки срібні вироби, а й чоловічі золоті сережки.

Звичайно, мода на ювелірні прикраси мінлива, і на чоловічі аксесуари теж. Наприклад, у минулі сезони чоловікам стилісти рекомендували акцентні моносережки, а цьогоріч ми спостерігаємо повернення до мінімалізму й геометрії. Раніше найпопулярнішим металом було золото як ознака статусу, а останні сезони срібло стійко тримає лідерські позиції серед чоловіків і жінок.