Топ-20: найдорожчі дорогоцінні камені у світі

28 грудня 2021

Коштовне каміння — ювелірна сировина найвищої якості, яка використовується для створення ювелірних виробів і коштовностей. Коштовне каміння з давніх часів високо цінувалися монархами та вельможами. У сучасному світі купити каблучки з великими каменями або інші прикраси стало набагато простіше. Однак, є двадцять дуже дорогих і рідкісних самоцвітів, про які ми сьогодні поговоримо.

найдорожчий камінь у світі

Танзаніт

У нашому блозі ми неодноразово писали про танзаніт. Пам’ятаєте дивовижний кулон «Серце океану» з культового фільму «Титанік»? Він був інкрустований саме танзанітом, який знайшли в 1960-х роках. Компанія Tiffany & Co. запропонувала назвати мінерал на честь країни його походження. Його назва пов’язана з місцем, де вперше знайшли дорогий камінь, Танзанією — країною в Східній Африці.
найдорожчий камінь

Основні родовища розташовані неподалік стратовулкана Кіліманджаро. Вчені стверджують, що унікальний синьо-фіолетовий колір виходить через високі температури. Tiffany & Co. стала причиною популярності дорогого каменю, оскільки створила ефектну рекламну кампанію з Елізабет Тейлор, яка презентувала прикраси з танзанітом. Вартість — 1200 USD за 1 ct.

Вогненний опал

найдорожчий дорогоцінний камінь
Вогненний опал нерідко називають мексиканським, оскільки саме в цій країні добуваються найрідкісніші та красиві зразки. Мексика називає вогненний опал своїм національним каменем і символом. Крім насиченого кольору, опали привертають увагу блиском і переливами. Згідно з дослідженнями, ще ацтеки високо цінували дорогий камінь, але через вторгнення іспанців на тривалий час видобувну діяльність довелося припинити.

Тільки в середині 19 століття були виявлені родовища самоцвітів у районі Есмеральда. Це стало другим відкриттям родовища й початком активного видобутку вогняного опала. Якщо подивитися на фото найдорожчих дорогоцінних каменів, то вогненний опал приверне вашу увагу кольором. Найбільшою цінністю й популярністю користуються зразки оранжевого, гіацинтового, теракотового кольору. Якщо це густо-оранжевий або сонячно-жовтий мінерал, його продадуть ще дорожче. Вартість — 1500 USD за 1 ct.

Єремеєвіт

Коли ми говоримо про найдорожчі дорогоцінні камені, складно випустити з уваги єремеєвіт. Це унікальний і дуже рідкісний самоцвіт, його знайшли в 1859 році. Перший час єремеєвіта плутали з аквамарином, який трапляється в природі набагато частіше. Така плутанина виникає через низки відтінків самоцвітів, але єремеєвіт має небесно-блакитний відтінок, рідше трапляються жовті зразки. Тільки в 1883 році еремеевіту виділили поодиноку категорію в гемології.
найдорожчі камені

Найбільший і найдорожчий неогранований єремеєвіт важить 27 каратів. Знайшли його на Мадагаскарі. Якщо подивитися на ограновані зразки, то найбільшим буде зразок на 2,9 карата. З єремеєвіта навряд чи будуть створювати чоловічі персні з каменями, жіночі каблучки солітери або інші аксесуари. Цей самоцвіт призначений для колекціонування, що ще більше підвищує його цінність. Вартість — 2000 USD за 1 ct.

Поудреттеіт

найдорожчі дорогоцінні камені
Рідкісний рожевий самоцвіт був виявлений порівняно нещодавно. Його знайшли в 1987 році в канадській провінції Квебек, але запустити видобуток поудреттеіта відразу не вдалося. Тільки на початку цього століття з’явилися якісні зразки, на основі яких можна створювати ювелірні шедеври. Найбільший і бездоганний поудреттеіт був виявлений у Бірмі та важить 9 каратів.

Унікальний рожевий відтінок дарує марганець, який міститься в хімічному складі. За шкалою Мооса поудреттеіт здобув 5 балів, що робить його м’яким. Для ювеліра це означає, що створення золотої жіночої каблучки з інкрустацією поудреттеіта буде неможливим. Однак, жіночі сережки або брошки з цим каменем можна зустріти. Вартість — 3000 USD за 1 ct.

Бенітоїт

Дуже рідкісний самоцвіт, у складі якого можна виявити барій, титан, діоксид кремнію. Уперше дорогий камінь знайшли в 1906 році в Каліфорнії. У природі трапляється вкрай рідко й тільки невеликими зразками. Колірна гамма варіюється від світло-блакитного до глибокого синього. Для бенітоїта властивий плеохроїзм: він може змінювати колір, залежно від того, під яким кутом на нього дивитися.
найдорожчі камені у світі

Під впливом ультрафіолету з’являється блакитне світіння. Найдорожчий камінь у цій групі — прозорий кристал синього кольору без вкраплень і зернистості. Найдорожчий і найбільший бенітоїт важить 7,8 карата і зберігається в Смітсонівському інституті. Вартість — від 4000 USD за 1 ct.

Мусгравіт

який найдорожчий камінь
Мусгравіт знайшли в 1963 році, але на момент 2021 року світові відоме не більше ніж десять зразків. Вчений відносять мусгравіт до групи іншого найдорожчого каменю — таафеіта. Візуально відрізнити дорогі камені неможливо, використовують рентгеноструктурний і хімічний аналіз. Колірна гамма різна: зелений, оливковий, сірий, фіолетовий, ліловий, рожевий.

Мінерал твердий і майже прозорий (оцінювання за шкалою Мооса — 8 або 8,5). Рожеві та бузкові зразки — найцінніші. Найбільший мусгравіт із нині знайдених важить 6 каратів. Вартість — 6000 USD за 1 ct. Під впливом ультрафіолету з’являється блакитне світіння. Найдорожчий камінь у цій групі — прозорий кристал синього кольору без вкраплень і зернистості. Найдорожчий і найбільший бенітоїт важить 7,8 карата і зберігається в Смітсонівському інституті. Вартість — від 4000 USD за 1 ct.

Чорний опал

Чорні опали — найрідкісніші представники цієї групи. Одне з національних надбань Австралії. Місцеві жителі вірили, що опал утворюється там, де ступала нога Творця Світу, тому навколо мінералу з моменту його знаходження витали легенди й міфи. Самоцвіт формується з застиглого діоксиду кремнію в пустотах, які утворюються після виверження вулкана.
найдорожчий камінь у світі ціна

За шкалою твердості Мооса має показник 5,5, що робить його дуже м’яким. У разі зневодненні самоцвіт тріскається, а надлишок води призводить до його набухання. Вартість — 9500 USD за 1 ct. Мінерал твердий і майже прозорий (оцінювання за шкалою Мооса — 8 або 8,5). Рожеві та бузкові зразки — найцінніші. Найбільший мусгравіт із нині знайдених важить 6 каратів. Вартість — 6000 USD за 1 ct. Під впливом ультрафіолету з’являється блакитне світіння. Найдорожчий камінь у цій групі — прозорий кристал синього кольору без вкраплень і зернистості. Найдорожчий і найбільший бенітоїт важить 7,8 карата і зберігається в Смітсонівському інституті. Вартість — від 4000 USD за 1 ct.

Червоний берил

найдорожчий дорогоцінний камінь у світі
У сімействі берилів найвідомішим дорогим каменем є смарагд, але найдорожчим і рідкісним буде червоний берил або біксбіт. Його знайшли в 1904 році на заході Юти в США. Унікальний червоний відтінок — характерна особливість мінералу — з’являється через присутність марганцю. Родовищ біксбіта всього лише три: Вахо-Вахо, Мейнард Клайм, Нью-Мексико.

Рідкість самоцвіту підтверджує статистика: на 1 біксбіт знаходять 12 тис. смарагдів або 7 тис. рубінів. Видобувається самоцвіт зразками до 1 карата. Найбільший оброблений біксбіт важить 8 каратів. Вартість — 10000 USD за 1 ct.

Олександрит

Олександрит уперше знайшли в 1834 році на смарагдових рудниках в Уралі. Самоцвіт є різновидом хризоберилу, а його унікальний колір з’являється через домішок заліза і хрому в складі. Олександрит проявляє властивість метамерії. Це означає, що він змінює свій колір залежно від кількості одержуваного світла. На світлі мінерал має смарагдовий відтінок, тому спочатку його переплутали з іншим різновидом берилу.
найдорожчий чорний дорогоцінний камінь

У темряві олександрит більше схожий на червоний рубін насиченим червоним відтінком. Найбільший олександрит, який обробили майстри, важить 66 каратів. Вартість — 12000 USD за 1 ct.

Алмаз

який найдорожчий камінь у світі
Діаманти не потребують представлення. Це найдорожчий дорогоцінний камінь у світі, який водночас можна легко купити. Наприклад, вишукані срібні сережки з камінням, де в центрі буде діамант, можна знайти за доступною ціною. Чому ж напівпрозорий або білий діамант у нашому списку? Уся справа в чистоті, кольорі, огранюванні — трьох критеріях, за якими здійснюють оцінювання мінералу.

Якщо самоцвіт не має вкраплень, зернистості, потемніння, тобто показує вищу ступінь чистоти, його дуже високо оцінять ювеліри. Якщо самоцвіт не має вкраплень, зернистості, потемніння, тобто показує вищу ступінь чистоти, його дуже високо оцінять ювеліри. Якщо колір самоцвіту однорідний, немає вкраплень жовтого або коричневого кольору, але мінерал відрізняється високим рівнем прозорості, це буде ще одним плюсом. Отже, найдорожчим алмазом буде прозорий чистий кристал без змін кольору і в якісному огранюванні. Вартість такого мінералу може досягати до $15,000.

Серендібіт

Цей рідкісний і дорогий мінерал виявили в 1902 році на Шрі-Ланці. Назва мінералу відповідає давньоарабській назві Шрі-Ланки. Входить у список унікальних і дорогих дорогоцінних каменів на планеті. Переважно зразки мають темно-синій відтінок, який більше нагадує чорний. Різна інтенсивність кольору залежить від кількості заліза в складі серендібіта. У мінералу скляний блиск і непрозора структура.
який камінь найдорожчий

У природі трапляються дуже маленькі зразки, до двох сантиметрів. Це ще одна причина, чому самоцвіт входить у список найдорожчих каменів і мінералів. Вартість серендібіта досягає до $18,000 за 1 ct.

Грандідьєріт

який найдорожчий дорогоцінний камінь у світі
Дуже рідкісний мінерал гарного блакитно-зеленуватого кольору. Уперше його знайшли на Мадагаскарі в 1902 році й назвали на честь відомого дослідника цього регіону. Нові родовища малі й дуже швидко виснажуються, тому ймовірно відповіддю на питання, який найдорожчий дорогоцінний камінь у світі, зовсім скоро буде саме грандідьєріт.

Найціннішим відтінком мінералу називають неоновий колір, у якому спостерігається високий вміст заліза. Під різним кутом і світлом мінерал може демонструвати блиск відразу кількома відтінками. Найбільший мінерал, відомий на 2021 рік, важить приблизно 80 каратів. Вартість ограненого й чистого мінералу може досягати $20,000 за 1 ct.

Сапфір

Падпараджа — різновид дорогоцінного корунду, які ми знаємо також під назвою сапфір. Назва із сингальского означає колір лотоса, оскільки перші зразки мали ніжний рожевий відтінок. Найцінніші мінерали — рожеві й жовто-помаранчеві. На ринку дорогоцінних каменів частіше трапляються сині сапфіри, які дивують глибиною і блиском. Це твердий мінерал, який має показник 9 з 10 за шкалою Мооса.
найдорожчий зелений камінь

Найчастіше трапляються прозорі або напівпрозорі самоцвіти зі скляним блиском. Срібні каблучки з камінням, де в центрі буде сапфір, а навколо розсип діамантів, залишаються класикою ювелірного мистецтва вже кілька років. Вартість падпараджа на ювелірному ринку може бути до $30,000 за 1 ct.

Тааффеіт

найдорожчі камені та мінерали
Тааффеіт був знайдений випадково в Ірландії Едвардом Тааффе, у честь якого мінерал і назвали. Довгий час його плутали зі шпінеллю, яка коштує в рази дешевше. Тільки в 1951 році гемологи провели рентгенівський аналіз, який дає змогу відрізнити шпінель від тааффеіта. У мінералі міститься суміш берилію, магнію, алюмінію. У шпінелі завжди присутній залізо й магній, на відміну від рідкісного тааффеіта.

Також самоцвіт має властивість подвійного променезаломлення. Колірна гамма залежить від особливостей його складу: яскравий або блідий, рожевий або ліловий. Вартість — 35,000 USD за 1 ct.

Смарагд

Смарагди насамперед відомі своїм насиченим зеленим кольором, який зробив дорогий камінь улюбленцем багатьох жінок. Смарагди трапляються в Замбії, Зімбабве, Замбії, Колумбії. Більшість зразків містять незначні недоліки після проходження обробки. Саме тому деякі камені в прекрасному стані можуть коштувати неймовірно дорого.
найдорожчий ювелірний камінь

Найдорожчий камінь із сімейства корундів вагою 18 каратів і вартістю 5,5 млн. доларів придбав відомий мільярдер Джон Рокфеллер для своєї дружини. Вартість смарагду досягала 305 тис. доларів за 1 ct.

Червоний діамант

найдорожчий камінь у світі
Це унікальний і дуже рідкісний самоцвіт. За своїми фізичними й хімічними властивостями зразки схожі на безбарвні діаманти. Унікальне забарвлення виходить під впливом тиску й температури. На жаль, у світі є менше ніж 30 відомих людству зразків. Водночас це дуже маленькі дорогі камені (більшість із них не досягають 1 карата). Останні продажі червоного діаманта були у 2001 і 2012 роках.

На першому аукціоні самоцвіт продали за 8 млн. доларів, а у 2012 — за 2,1 млн. Найбільший червоний діамант Moussaieff Red входить у список найдорожчих дорогоцінних каменів. Його вага становить 5,11 карата, а вартість — 20 млн. доларів. Ціна за 1 ct червоного алмазу може варіюватися від 500 тис. до 1 млн. доларів.

Рубін

Навряд чи у світі є люди, які ніколи не чули про рубін. Це справжній король серед дорогоцінних каменів. Рубін користувався популярністю серед монархів і аристократів в усі часи. Самоцвіти мають велике значення в гемології, літотерапії, астрології. Ще представники стародавніх цивілізацій стверджували, що власнику рубіна завжди буде супроводжувати удача.
найдорожчий камінь на планеті

Обробляють мінерали переважно температурним способом, що дає змогу зробити колір яскравіше, прибрати нерівності, непотрібні відтінки, помутніння. Найдорожчий рубін «Схід сонця» важить 25,59 карата і стоїть 30,3 млн доларів. Вартість рубіна 1 ct може досягати 1,18 млн. доларів.

Рожевий діамант

рожевий діамант
Це найрідкісніша доступна форма алмаза: тільки 0,00001 % всіх діамантів у світі мають рожевий відтінок. Джерело рожевого відтінку досі залишається дискусійним питанням у гемологічному світі. Одна з теорій пояснює рожевий колір величезним тиском, якому піддаються дорогі камені під час свого утворення. Знайти такий самоцвіт можна виключно на аукціонах або біржах.

У 2017 році діамант «Рожева зірка» вагою 59,60 карат був проданий за 71,2 млн доларів. Вартість 1 ct рожевого алмазу може досягати 1,19 млн доларів.

Жадеїт

Жадеїт — найрідкісніший і дорожчий камінь. На відміну від свого аналога нефриту, який легко можна знайти в будь-якому ювелірному салоні, жадеїт невловний до такої міри, що назвати його рідкісним — грубе применшення. Знайдений у Бірмі жадеїт можна продати за 3 мільйони доларів. У 1997 році кілька бус із жадеїту, діаметр яких не перевищував п’яти міліметрів, були продані більш ніж за 9 мільйонів доларів.
Жадеїт

У цьому ж році ювелірний виріб із жадеїту, що складається з 27 намистин діаметром приблизно 15 міліметрів, було продано в США трохи менше ніж за 10 мільйонів доларів. Його вартість може досягати до 3 млн доларів за 1 ct.

Блакитний діамант

Блакитний діамант
Першість у світі найдорожчих дорогоцінних каменів на планеті віддається блакитному діаманту. Як і всі інші алмази, блакитний діамант зберігає фізичні властивості типового алмазу. Синій колір виходить через вміст бору в кристалічній структурі самоцвіту. Блакитний діамант дуже складно знайти. Найчастіше це виняткові заходи аукціонних будинків. Вартість самоцвіту визначає його рідкістю.

Найдорожчий у світі алмаз, коли-небудь проданий, обійшовся покупцеві в 57,5 мільйонів доларів за 14 каратів. Найбільший блакитний діамант — Алмаз Хоуп вагою 45,52 карата та оціночною вартістю 350 млн. доларів.Ціна блакитного діаманта може досягати 3,93 мільйона доларів за 1 ct.